Leadership


Dr. Laurentius Tarpin, O.S.C.

Master General

Confrere Tarpin was elected the 58th master general on June 23, 2015. He professed his vows on August 28, 1990 and was ordained to the priesthood on June 26, 1996. He earned a doctoral degree in moral theology at the Alphonsianum University in Rome in 2003 and was a professor and Vice Rector for Student Affairs at Parahyangan Catholic University in Bandung, Indonesia. Before his election as master general he also served as prior provincial in the Indonesian province. He may be contacted at master.general@crocigeri.it.

Yohanes Berchmans Rosaryanto, O.S.C.

General Councilor

Confrere Rosaryanto was elected general councilor on June 25, 2015. He professed his vows on August 28, 1990 and was ordained to the priesthood on June 26, 1996. He earned a master’s degree in counseling psychology at the University of Ateneo de Manila in the Philippines. He served the Indonesian province as formation director and was a member of the faculty of Parahyangan Catholic University particularly in the Human Development Center. He moved to Rome in February 2011 and served as secretary general, procurator general and rector of the Rome community. He may be contacted at rosaryanto@crocigeri.it.

Pierre-Paul Walraet, O.S.C.

General Councilor

Confrere Walraet was elected general councilor on June 25, 2015. He professed his vows on September 20, 1986 and was ordained to the priesthood on July 14, 1990. He earned a licentiate in spiritual theology at the Gregorian University in Rome in 1992. He has previous experience in general administration having served as an assistant to the master general and a general councilor. He most recently served in the European province as a formation director and provincial councilor. He may be contacted at assistant.mastergeneral@crocigeri.it.

Paluku Muhumira Henri, O.S.C.

General Councilor

Confrere Henri was elected general councilor on June 25, 2015. He professed his vows on September 14, 1990 and was ordained to the priesthood on September 6, 1996. He earned a licentiate in philosophy at the Catholic University of Louvain-la-Neuve in Belgium. He served in Congo as superior of the region, a formator, professor and local superior before being appointed general councilor in 2012. He may be contacted at henri@crocigeri.it.

Crosier Generalate - Canons Regular of the Order of the Holy Cross - Via del Velabro, 19, 00186 Rome - Telephone 06/69923361 - E-mail: info.osc@crocigeri.it